Zabawki edukacyjne dla niemowląt

zabawki edukacyjne dla niemowlat

Wybór zabawek edukacyjnych dla dzieci jest naprawdę ciężki, biorąc pod uwagę fakt, że nie każda zabawka nada się dla dziecka. W sklepach można znaleźć zabawki wymagające coraz to większej wyobraźni, prześcigając się w swej pomysłowości. Chcielibyśmy przedstawić własne propozycje zabawek edukacyjnych dla dzieci, które nie tylko będą dla nich odpowiednie ze względu na wiek, ale też są bezpieczne w użytkowaniu podczas stymulowania ich rozwoju.

Zabawka edukacyjna powinna zachęcać do aktywności poprzez zabawę i naukę. Celem zabawek edukacyjnych dla dzieci jest także rozwinięcie ich inteligencji przestrzennej, kreatywności oraz zdolności werbalnych.

 

Im dziecko jest młodsze, tym zabawka powinna być prostsza. Jeżeli jest przeładowana światełkami, ozdobami, muzyka itd., to szybciej dziecko się znudzi i porzuci zabawka. Dlatego też proste klocki są tak bardzo lubiane przez dzieci, ponieważ ich kreatywność nie jest żadną funkcją blokowana.

 

Podział zabawek edukacyjnych ze względu na ich wiek

Dziecko, które nie ukończyło jeszcze pierwszego miesiąca życia określa się terminem „niemowlę”. Pierwszy miesiąc życia to czas, gdy dziecko rozwija się najbardziej intensywnie, poznając swoje bodźce.

Niemowlę ma ograniczone pole widzenia. Widzi jedynie rzeczy  do 30 cm od jego twarzy. Wszystko inne jest dla niego zamazane o najbardziej kontrastujących ze sobą kolorach czerni i bieli.

 

  1. Po osiągnięciu drugiego i trzeciego miesiąca życia dziecko zaczyna zapoznawać dźwięki. Zaczyna wtedy obracać główka, by poznać źródło dźwięku. Często podażą główką, gdy ktoś np. się poruszy. Ten moment jest odpowiedni na wprowadzenie zabawek dźwiękowych. Zabawka powinna wydawać delikatny i przyjemny dla ucha dźwięk. Popularne są karuzele zawieszane nad łóżeczkiem.

 

 

  1. Po osiągnięciu czwartego miesiąca życia zabawki dla niemowląt powinny być przede wszystkim nastawione na poznawanie dotyku. Polecane są poduszeczki i chusteczki o różnego rodzaju materiału, od śliskiego po chropowatego, aby dziecko mogło poznawać nowe bodźce. Dopuszczone są również grzechotki stymulujące dotyk oraz dźwięk.

 

 

  1. Gdy dziecko ma już pół roku, zaczyna same się przekręcać, chcąc mieć ruch. Zaczyna interesować się swoim ciałem, bawi się stopami., chwyta za rączki. W tym okresie życia doskonale sprawdzą się skarpetki grzechotki i maskotki, które zachęca do zabawy.

Maluch zaczyna być ciekawy niemal wszystkiego. UWAGA! Zaczyna wsadzać różne przedmioty do buzi. Zabawki powinny być na tyle duże, aby się nimi nie zadławił.

 

  1. W wieku 9-ciu miesięcy zaczyna bawić się wszystkim, na co napotka rękoma. W wieku ok 9-12 miesięcy można mu już podać klocki (drewniane lub z gąbki)

 

 

Jakie są najlepsze zabawki edukacyjne dla niemowlęcia?

Bez wątpienia od lat na rynku  największą popularnością cieszą się:

– sortery które są jednym z najbardziej lubianych zabawek przez dzieci. Są proste i intuicyjne zarazem. Polegają one na dopasowaniu różnych elementów o kilku kształtach do odpowiedniego otworu. Pozwalają one na poznanie  nowych kolorów oraz kształtów. Najczęściej mają kształt pudełka, kuli i zwierzątka.

pluszaki i maty edukacyjne – ale tylko takie, które są wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Ich zaleta jest to, że mogą wydawać różnorodne dźwięki po dotknięciu w ich określony fragment, np. w ucho pluszaka lub brzuszek.

– zabawki elektroniczne  Uczą kolorów oraz  pierwszych słów i kolorów

 

Pamiętaj o bezpieczeństwie zabawki

Ty jesteś odpowiedzialny za swoje dziecko, i ty powinieneś zadbać o jego bezpieczeństwo podczas zakupu zabawki.

Pierwszą ocenę można wykonać już przy pierwszym kontakcie z zabawką. Nie warto kupować źle wykonanych zabawek dla dzieci, pełnych niedoróbek i wad. Zabawka powinna być wykonana z ekologicznych materiałów, gdyż da to pewność, że w składzie nie ma toksycznych substancji. Tanie zabawki z „ryneczku” mogą zawierać Biosfenol A, który jest odpowiedzialny o wywoływanie przyśpieszonego dojrzewania płciowego dziewczynek oraz o obniżenie produkcji spermatozoidów u chłopców.

Zadbaj o to, by zabawki zawierały wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Wszystkie zabawki produkowane w Unii Europejskiej muszą je zawierać. Zwróć więc uwagę o znaczek CE na opakowaniu i na samej zabawce.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *