Zabawki dla dzieci z ADHD – gadżety antystresowe i Fidget Toys

dzieci z adhd

Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej nie mogą korzystać z wielu rodzajów zabawek, które kierowane są do ich rówieśników. Głośne, wysyłające liczne bodźce dźwiękowe i wizualne zabawki mogą powodować u dzieci z ADHD frustrację i pogłębiać zaburzenia funkcji poznawczych. Dodatkowo badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Abnormal Child Psychology wykazują, że odpowiednie zabawki mogą poprawić koncentrację u dzieci z tym zaburzeniem i być wykorzystywane do kontroli procesów poznawczych. W efekcie możliwa jest redukcja stresu i minimalizacja objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.

Problem występowania ADHD u dzieci pojawia się coraz częściej. W obiegowej opinii uważany jest nie za problem natury medycznej, lecz jako skutek złego i bezstresowego wychowania dziecka. Jest to jednak całkowitą nieprawdą. Jak zatem powstaje ADHD? W jaki sposób się objawia u dzieci? Jakie skutki w dorosłym życiu może mieć dziecko z ADHD?

Co to jest ADHD?

Skrót ADHD pochodzi od angielskich słów Attention Deficit Hyperactivity Disorder i oznacza po prostu zespół nadpobudliwości ruchowej. Powstanie tego zaburzenia przypisuje się czynnikom genetycznym oraz patologicznym jeszcze w okresie ciąży oraz połogu (urazy w ciąży, niska waga urodzeniowa dziecka). Najczęściej ujawnia się do 5 roku życia i według najnowszych badań dotyczy w takim samym stopniu zarówno dziewcząt jak i chłopców.

Jak się objawia ADHD u dzieci?

Diagnozowanie ADHD nie jest zadaniem łatwym, nie powstał także żaden test który jednoznacznie potwierdzałby chorobę. Istnieje jednak szereg zachowań, poprzez obserwację których można podejrzewać że dziecko choruje na zespół nadpobudliwości ruchowej i należą do nich:

  • problem ze skupieniem uwagi (dziecko ma problem, aby skupić się przez dłuższy czas na jednej konkretnej rzeczy lub czynności i jednocześnie odstaje w tym względzie w stosunku do rówieśników, łatwo się rozprasza, nie kończy czynności lub zadań które rozpoczęło, często mamy wrażenie że nie słucha co do niego mówimy, ma problemy z zapamiętywaniem szczegółów),
  • nadpobudliwość ruchowa (normalnym jest że małe dzieci będą z reguły energiczne, jeśli jednak wyróżniają się nadruchowością w porównaniu z innymi dziećmi może być to objaw patologiczny: dziecko jest bardzo gadatliwe, biega po domu, trudno jest mu czekać na swoją kolej, nie reaguje na upominanie dorosłych),
  • impulsywność (objawia się najczęściej agresją oraz krzykliwością, rodzicom trudno jest przewidzieć jak w danej chwili się zachowa, jest bardzo hałaśliwe)

Bardzo często do wyżej wymienionych zaburzeń dołącza także dysleksja oraz dysgrafia.

Wczesne zdiagnozowanie ADHD u dziecka, pomoże wcześniej rozpocząć leczenie oraz może zapobiec jego skutkom: odrzuceniu przez rówieśników, nieodpowiednim ocenom w szkole a w dorosłym życiu skłonnościom do depresji,

 

Jakie zabawki pomagają dzieciom z ADHD?

Od początku XX wieku pojawiło się wiele nowych informacji na temat zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Duży wpływ na to mieli badacze współpracujący ze wspomnianym już czasopismem naukowym Journal of Abnormal Child Psychology, zgłębiający tematy zaburzeń psychicznych u dzieci, w tym również ADHD. Z mało znanej choroby stało się ono dość dobrze znanym problemem cywilizacyjnym, który wymaga należytej uwagi ze strony lekarzy i pedagogów.

Rosnące zainteresowanie tą chorobą sprawiło, że zaczęły pojawiać się coraz to nowsze rozwiązania, mające łagodzić objawy nadpobudliwości i pomagać dzieciom w kontroli funkcji poznawczych. Jednym z popularnych sposobów na radzenie sobie z nią są specjalne zabawki antystresowe, dzięki którym dziecko z ADHD może łatwiej skupić się na codziennych czynnościach. Dodatkowo, jak sama nazwa wskazuje, gadżety te skutecznie łagodzą stres i frustrację, które często pojawiają się u osób z tym zaburzeniem. Pedagogowie i specjaliści najczęściej polecają zabawki kreatywne, różnego rodzaju układanki czy proste gadżety antystresowe – tzw. gniotki (zobacz wszystkie gniotki w ofercie sklepu), splotki terapeutyczne, plastelina i piasek kinetyczny oraz popularne ostatnio Fidget Toys. Bardzo ważne jest to, by zabawki dla dzieci z ADHD nie wydawały głośnych dźwięków ani nie posiadały lampek, jako że silne bodźce mogą powodować problemy z koncentracją.

Fidget Toys jako zabawki dla dzieci z ADHD

Fidget Spinner to zabawka, która podczas swojego debiutu w ubiegłym roku osiągnęła zaskakującą popularność. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób Fidget Spinner pomaga dzieciom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Okazuje się bowiem, że ten niepozorny gadżet świetnie wpływa na redukcję stresu i wspomaga koncentrację. Po jego sukcesie na rynku pojawił się Fidget Stick, czyli banalny w swojej budowie, walcowaty klocek oraz Fidget Cube – kostka posiadająca na sześciu ściankach różnorodne przełączniki, guziki i joysticki.

Zobacz Fidget Spinner w ofercie sklepu.

Bez dwóch zdań najciekawsza w tym zestawieniu jest kostka Fidget Cube, która zestawia ze sobą różnorodne sposoby walki ze stresem i problemami z koncentracją. Kierowana jest przede wszystkim dla dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, doświadczających codziennie dużego stresu. Zbiór najskuteczniejszych technik antystresowych sprawia, że zabawka ta cechuje się dużą skutecznością, większą nawet od rewolucyjnego Fidget Spinnera.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *