Wyprawka szkolna – jak przygotować dziecko do pierwszych zajęć?

wyprawka szkolna dla dziecka

Współczesny rodzic przygotowując swoją pociechę do szkoły nie może bazować na własnym doświadczeniu. Kiedyś wystarczyło zakupić elementarz, zeszyt, pióro, ołówek i kilka kredek, aby móc powiedzieć, że uczeń jest przygotowany do szkoły. W dzisiejszych czasach elementarz zastąpiony został kilkoma różnymi podręcznikami i zestawem ćwiczeń do nich, a także różnokolorowymi mazakami, długopisami, farbami, itp. Półki sklepowe dosłownie uginają się od różnych akcesoriów do szkoły. Co więc wybrać na start do szkoły?

Kiedy zakupić wyprawkę

Nie warto czekać z zakupami przedmiotów do szkoły do ostatniej chwili. Aby ominąć kolejki w sklepach, wystarczy wszystko zakupić w jednym miejscu w sklepie internetowym Kidsmax.pl. Dzięki temu nie wyda się pieniędzy na zbędne rzeczy będąc kuszonym różnymi promocjami, którego rezultatem jest pozostawienie w kasie więcej pieniędzy.

W każdej szkole pierwszoklasiści i ich rodzice pierwszego dnia spotykają się z wychowawcą klasy w celach informacyjnych, a niekiedy też dyrektorem szkoły. Po takim spotkaniu każdy rodzic będzie wiedział co jest konieczne już w pierwszych dniach, a co można dokupić później.  Podstawowe rzeczy jak najbardziej można zakupić wcześniej. Do takich należą między innymi:

 • plecak szkolny;
 • piórnik;
 • pudełko na śniadanie i bidon;
 • gumka;
 • pióro;
 • długopisy (najczęściej nie wolno dzieciom używać czerwonego)
 • temperówka;
 • ołówek;
 • nożyczki;
 • obuwie zmienne i worek do przechowywania obuwia w szatni.
 • strój gimnastyczny i worek na w-f (biała koszulka i granatowe spodenki na ciepłe dni i dres na chłodniejszą porę.

Z jakimi zakupami należy poczekać do września?

Wiele szkół poza podstawowym wyposażeniem pierwszoklasisty wymaga również innych, dla każdej placówki odmiennych przedmiotów. Na pewno nie warto spieszyć się z zakupem podręczników i ćwiczeń. To, że w poprzednim roku obowiązywał dany komplet podręczników nie znaczy, że i w tym roku będzie tak samo. Dlatego poczekajmy na pełną listę do września. Przed końcem wakacji warto podejść do szkoły oraz odwiedzać stronę internetową. Często dyrekcja wywiesza w ogólnie dostępnym miejscu listę rzeczy potrzebnych dla naszych pociech, bądź udostępnia artykuł na ten temat na stronie internetowej.

O czym pamiętać kompletując wyprawkę dla pierwszoklasisty?

Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek ale i zrozumieć dziecko . Wielu ludzi niepotrzebnie pomija pachnące długopisy czy brokatowe mazaki kiedy to właśnie te kolorowe rzeczy sprawiają, że dziecko się cieszy i ma się czym pochwalić wśród rówieśników. Tego typu przybory nie są drogie, a dodają koloru do często monotonnych lekcji i sprawiają, że zabawa tego typu przyborami jest „magiczna” w oczach dziecka.

Rzeczy takie jak tornister, zeszyty, piórniki itp. mogą być z bohaterami z bajek. Dzieci uwielbiają takie rzeczy, mogą bardziej związać się z ulubionym bohaterem i wyróżnić się spośród innych uczniów. Również zakup kolorowych kredek, ołówków i innych przedmiotów to inwestycja na przyszłość. Dzieci uwielbiają malować i bazgrać w zeszytach, dzięki czemu rozwija się ich kreatywność. Nie wolno im tego ograniczać! Koniecznie trzeba dokupywać na bieżąco wszystko to, co się zużywa. Unikniemy dzięki temu bałaganu na biurku młodego człowieka.

Warto pamiętać o….

Pierwsze tygodnie w pierwszej klasie to nie lada emocje dla naszej pociechy. Dlatego warto podpisać strój na gimnastykę, obuwie zmienne oraz worek. Dzięki temu nasze dziecko łatwiej odnajdzie swoje rzeczy wtedy, gdy będą powieszone na innym wieszaku. Podpisać można używając niezmywalnego mazaka lub kupując specjalną naklejkę którą umieszcza się od wewnątrz. Warto podpisać również piórnik i tornister. Bardzo możliwe, że kilkoro dzieci będzie miało taki sam model jak nasza pociecha.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *