Szczoteczka elektryczna dla dzieci

uśmiech dziecka

Nawyk dbania o zęby powinien być wykształcony jak najwcześniej. Niestety temat ten jest bardzo często bagatelizowany przez rodziców, którzy uznają tylko „zęby stałe” jako te prawdziwe. Dopiero wtedy uczą dziecko, jak prawidłowo myć zęby.

Mycie zębów powinno się rozpocząć jak najwcześniej. Jeżeli dziecko nie lubi lub nie chce myć zębów, można mu tę czynność urozmaicić, kupując elektryczną szczoteczkę do zębów dla dzieci.

Nawyk dbania o zęby powinien być wykształcony jak najwcześniej. Niestety temat ten jest bardzo często bagatelizowany przez rodziców, którzy uznają tylko „zęby stałe” jako te prawdziwe. Dopiero wtedy uczą dziecko, jak prawidłowo myć zęby.

Mycie zębów powinno się rozpocząć jak najwcześniej. Jeżeli dziecko nie lubi lub nie chce myć zębów, można mu tę czynność urozmaicić, kupując elektryczną szczoteczkę do zębów dla dzieci.

 

Prawidłowa higiena ząbków dziecka

Szczoteczkę elektryczną powinno się kupić już przy pierwszych ząbkach, by wyrobić nawyk prawidłowego trzymania szczoteczki, i powoli przyzwyczajać dziecko do tej rutynowej czynności.

Gdy dziecko osiągnie wiek 5 lub 6 lat, można podarować mu pierwszą szczoteczkę elektryczną.

Zasady, które obowiązują przy szczotkowaniu zębów dotyczą szczoteczki elektrycznej, jak i zwykłej. Są to uniwersalne zasady, których należy przestrzegać podczas higieny jamy ustnej.

 

  • Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie, rano po śniadaniu, i wieczorem po kolacji. Zalecane jest jednak mycie zębów po każdym posiłku.
  • Mycie zębów powinno trwać ok. 2 minut. Tutaj przyda się timer, który zasygnalizuje, kiedy czas ten minął i można odłożyć szczoteczkę.
  • Pamiętaj, że dzieci do 8 lat powinny myć zęby pod nadzorem lub przy pomocy rodziców. Zadbasz o jego bezpieczeństwo, np. w przypadku zachłyśnięcia się, oraz będziesz mogła zwrócić uwagę na to jak dziecko trzyma szczoteczkę do zębów i w razie potrzeby korygować to,
  • Jeżeli przedszkole daje taka możliwość, można w razie potrzeby warto udać się z dzieckiem do higienistki na lekcję prawidłowego mycia zębów, gdzie higienistka może wyjaśnić również jak inaczej dbać o zęby.
  • Można tez skonsultować się z dentystą w celu wybrania odpowiedniego zabezpieczenia zębów przed próchnicą (np. lakowanie czy lakierowanie zębów).

 

 

Czy szczoteczki elektryczne są bezpieczne dla zębów małych dzieci?

Obawy rodziców, że szczoteczki elektryczne dla dzieci są  niebezpieczne jest zrozumiała, ale bezpodstawna, Dobrej jakości szczoteczka będzie miała na tyle delikatne włosie, że nie zetrze szkliwa zębów, ani nie podrażni dziąseł. Wręcz przeciwnie, będzie je delikatnie masować. Elektryczne szczoteczki dla najmłodszych są projektowane tak, aby były dla nich bezpieczne. Zawsze trzeba też pamiętać, aby nadzorować jak dziecko myje zęby.

 

Wybór szczoteczki elektrycznej dla dziecka

Oferta szczoteczek elektrycznych jest na prawdę bardzo bogata. Można je kupić za kilkanaście do kilkuset złotych. Szczoteczki dla dzieci bardzo często są ozdobione bajkowymi motywami i wzorami. Czasami wyposażone są również w mały głośniczek, który gra ulubione dźwięki z bajki, po zakończeniu szczotkowania.

Bez względu na cenę, zawsze należy patrzeć na kilka aspektów, otóż:

  • W obawie przed rozkręceniem szczoteczki i przypadkowym połknięciem małych elementów, szczoteczka elektryczna powinna być solidnie wykonana, aby to uniemożliwić. Wiele najtańszych szczoteczek nie posiada solidnej konstrukcji, więc powinno się je od razu odrzucić.
  • Również materiały, z których jest wykonana powinny być najwyższej jakości oraz przede wszystkim bezpieczne. Nie mogą się łamać ani pękać. Powinny posiadać certyfikat europejski (CE), gdyż zagwarantuje to, że w do produkcji nie użyto szkodliwego Bisfonolu A
  • Wielkość szczoteczki powinna być dopasowana do wieku dziecka. Jeżeli będzie za mała, mycie zębów będzie nie skuteczne. Jeżeli za duża, sprawi to trudności małemu.
  • Włoski końcówki nie powinny być twarde (HARD_), wybieraj tylko takie z oznaczeniem miękkim (SOFT), lub średnim (MEDIUM) w przypadku starszego dziecka.

 

 

Przydatne okazać się także dodatkowe funkcje szczoteczki elektrycznej, takie jak tryb pulsacyjny, polegający na ruchu końcówki szczoteczki do przodu i tyłu, dzięki czemu żeby będą czyszczone dokładniej, oraz timerze, który odliczy czas do końca mycia zębów. Ta ostatnia funkcje jest szczególne ważna, gdyż dzieci rzadko kiedy myją zęby przynajmniej 2 minuty.

 

Szczoteczka powinna być wyposażona w dobrą baterię. Zalecane jest, aby nie była wyjmowana. Szczoteczki, które na to pozwalają są narażone na ryzyko zalania baterii.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *