Pielęgnacja niemowlaka. Co trzeba wiedzieć?

Pielęgnacja niemowlaka

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny całkowicie przewraca świat jego rodziców do góry nogami. Muszą przewartościować swoje dotychczasowe życie, zmienić przyzwyczajenia, a także ustalić nowy rytm dnia, który wyznacza dziecko i jego potrzeby.

Nieodłącznym elementem niemowlęcego świata są pieluszki. Dużo pieluszek – bo muszą być zmieniane nawet kilkanaście razy na dobę, w zależności od dziecka. Każdorazowo przy zmianie pieluchy należy dokładnie oczyścić skórę, nie omijając żadnych zagłębień i fałdek dziecięcego ciałka, a na koniec warto zastosować krem lub maść przeciw odparzeniom. Warto również dać dziecku chwilę na poleżenie bez pieluszki. Jemu sprawi to niesamowitą frajdę, a przy okazji zadziała korzystnie na skórę pupy. W tej całej procedurze dużym ułatwieniem dla rodziców jest przewijak – ustawiony na odpowiedniej wysokości sprawia, że zmiana pieluszki jest po prostu wygodna i nie wywołuje bólu kręgosłupa u rodzica.

 

Ważna jest pielęgnacja niemowlęcia

Większym wyzwaniem niż zmiana pieluszki jest dla świeżo upieczonych rodziców kąpiel niemowlaka – choć po nabraniu wprawy staje się to zazwyczaj przyjemnym rytuałem, to początki bywają pełne strachu i zbędnych obaw. Warto jednak się dobrze przygotować do tego zabiegu pielęgnacyjnego, aby stał się miłą chwilą w ciągu dnia, a nie przykrym obowiązkiem. Należy więc zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria i  czyste ubranka dla niemowląt oraz odpowiednio przygotować pomieszczenie (pozamykać okna, ewentualnie dogrzać w razie potrzeby). Należy mieć na uwadze, by stosować kosmetyki odpowiednie dla małego szkraba: dostosowane do jego potrzeb mydełko lub żel do mycia ciała, szampon, oliwkę lub balsam nawilżający. Absolutnie nie można stosować kosmetyków takich samych, jak dla dorosłych – mogą podrażnić delikatną skórę dziecka. Poza czynnościami typowo pielęgnacyjnymi warto ten czas przeznaczyć na masaż – np. podczas wcierania oliwki lub balsamu. ubranka dla niemowląt. Warto również pamiętać, by kąpiele nie były zbyt częste, bo może to prowadzić do wysuszenia skóry dziecka.

Po kąpieli warto poświęcić chwilę buzi niemowlęcia: warto przemyć oczka solą fizjologiczną (pamiętając o prawidłowym kierunku prowadzenia nasączonego płatka: od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka), osuszyć uszka (nie wkładając patyczków higienicznych do ucha) oraz oczyścić nosek. Warto go przetrzeć zwilżonym płatkiem, a w przypadku zalegania wydzieliny można zastosować do noska po kropelce soli fizjologiczne, a następnie usunąć ją aspiratorem.

Zwróć uwagę na ubranka niemowlęcia: ważne, by były wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, nie były za małe, nie miały metalowych elementów mogących podrażnić skórę dziecka lub powodować reakcje alergiczne.

Dużym wyzwaniem początkowo jest też obcinanie paznokci. Najlepiej robić to specjalnymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcami, co zapobiegnie przypadkowym zranieniom. Trzeba robić to delikatnie, ale zdecydowanie, nie przedłużając tej czynności, której dzieci zazwyczaj nie lubią – choć tak naprawdę najlepiej robić to po prostu wtedy, gdy dziecko śpi. Przy rękach obcinamy paznokcie na półokrągło, a przy stopach na prosto (zapobiega to wrastaniu paznokci).

Jak to zazwyczaj bywa, strach ma wielkie oczy: pielęgnacja niemowlaka jawi się młodym rodzicom jako coś trudnego, jednak w miarę upływu czasu staje się dla nich zupełnie naturalna.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *