Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach życia

noworodek w czapeczce

Pierwsze tygodnie życia noworodka to dla niego spory szok. Musi się dostosować do kompletnie nieznanego mu środowiska. Można mu pomóc, przytulając, ofiarując swoją uwagę, jak i poczucie bezpieczeństwa. Jak to zrobić?

Karmienie noworodka i sen w pierwszych dniach życia dziecka

Noworodek przesypia większość czasu, budząc się przeważnie tylko na jedzenie co kilka godzin. Większość dzieci wymaga karmienia co 2-4 godziny i na ogół je 8-12 razy w przeciągu doby. Jednak nie zawsze warto przestrzegać tych reguł. Coraz częściej karmi się „na żądanie dziecka”, czyli wtedy gdy maluch się tego domaga. Tego typu praktykę zaleca coraz więcej lekarzy. Oczywiście karmienie nie powinno być rzadziej, niż co 3 godziny.

Zwykle noworodki budzą się wtedy, kiedy robią się głodne, ale niektóre trzeba specjalnie wybudzać na karmienie. Noworodki mają maleńki żołądek, dlatego nie mają możliwości najedzenia się na zapas. Kiedy naraz zje więcej, aniżeli kilkadziesiąt mililitrów pokarmu, z dużym prawdopodobieństwem go uleje. Zazwyczaj przy pierwszych posiłkach wystarczy 10 do 15 ml, ale są też dzieci, które jedzą kilkakrotnie więcej. Dobrą praktyką jest podanie smoczka zaraz po karmieniu.

Karmienie noworodka, poza spaniem to jedna spośród czynności, które wykonuje się z dużą częstotliwością. Pokarm matki trawiony jest dużo szybciej, niż mieszanki modyfikowane, dlatego częstość karmienia uzależniona jest w dużej mierze od jego sposobu, jak i zapotrzebowania kalorycznego dziecka.

Kąpiel noworodka

O ile z przewijaniem, czy też z karmieniem matka ma szansę oswoić się już w szpitalu, o tyle kąpanie noworodka stanowi na ogół pierwszą samodzielną czynność. Pierwsza kąpiel noworodka jest w szpitalu, zaraz po urodzeniu się dziecka. Jest to konieczne, aby obmyć dziecko z krwi i wód płodowych, które mogą zawierać groźne drobnoustroje.

Najlepiej, jeśli wykąpiemy noworodka w dniu, kiedy wróciliśmy z nim ze szpitala. Należy przygotować wszystkie istotne akcesoria, zadbać o właściwą temperaturę wody, jak i pomieszczenia. Początkowo noworodek może być zanurzany w wodzie w pieluszce tetrowej, dzięki czemu oswoi się on z wodą.

Niektórzy rodzice kąpią swoje dziecko dopiero kilka dni po wyjściu ze szpitala. Nie jest to złe postępowanie. Należy jednak przemywać dziecko specjalnymi chusteczkami. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko nie zostało wykąpane po urodzeniu przez personel. Wtedy najlepiej jest to zrobić jak najszybciej.

Rodzice powinni być tez świadomi tego, że w szpitalu znajduje się wiele bakterii, które mogły pozostać na dziecku!

Kąpiel noworodka powinna być wykonywana 2-3 razy w tygodniu. Ma ona często działanie uspokajające i relaksujące na dziecko, więc nie trzeba się obawiać, że coś mu się stanie. Dla dziecka kąpiel to czysta przyjemność!

 

 

Czym myć noworodka?

Na rynku istnieje bardzo wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji noworodka od pierwszych dni życia. Produkty te są zawsze odpowiednio oznaczone.

 

Pielęgnacja pępka u noworodka

W pierwszych dniach życia noworodka konieczne jest zadbanie o jego kikut pępowinowy. Pępek musi być możliwie jak najczęściej odsłonięty, nie uciskany przez ubranka, albo też pieluszkę. Pierścień dookoła pępowiny trzeba przemywać 2 razy dziennie spirytusem 75%.

Przewijanie noworodka

Noworodki muszą być przewijane bardzo często, bowiem ich delikatna skórka jest bardzo narażona na odparzenia. Pieluszka powinna być zmieniana od razu po zrobieniu kupki. Czasami może to być kila razy w ciągu kilku minut!

Nie wolno ciągnąć dziecka za nóżki, ale konieczne jest uniesienie jego pośladków. Zawsze należy czyścić wszystkie fałdki, jak i zagłębienia, a u dziewczynek trzeba mieć na uwadze kierunek od cewki moczowej do pupy. Przewijanie najlepiej jest przeprowadzać na specjalnym przewijaku. Jest to dużo bardziej praktyczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla noworodka rozwiązanie. Jeśli dziecko nie lubi przewijania, można odwrócić jego uwagę zabawką, na przykład powieszoną na karuzelce.

Bardzo pomocne są w tym celu przewijaki dla dzieci. Mają one miękkie wykończenie oraz łatwy to wyczyszczenia materiał. Większość ubrudzeń można zetrzeć wilgotną ścierką. Przewijaki posiadają również zawinięte w górę krawędzie, uniemożliwiając tym samym wypadnięcie dziecka z przewijaka.

Odparzenia u niemowlaka

Odparzenia u niemowląt związane są z bolesnymi dolegliwościami. Poza tym są one trudne do wyleczenia, dlatego konieczne jest posiadanie wiedzy na temat tego, skąd się one biorą, dzięki czemu będzie można im zapobiec.


Odparzenia nie muszą być wynikiem zaniedbań w pielęgnacji. Niektóre z powodów ich powstawania wcale nie są powiązane z pielęgnacją. Należą do nich chociażby :

  • Rozszerzanie/urozmaicanie diety noworodka, co powoduje zmiany w składzie i konsystencji kupek, które mogą wywołać odparzenia;
  • Przyjmowanie niektórych leków, które mają bezpośredni wpływ na zmianę charakterystyki stolca i moczu;
  • Zbyt duże ilości płynów podawane dziecku przed snem. Dziecko sika na ogół zaraz po zaśnięciu, co związane będzie z dłuższym kontaktem jego skóry z mokrą pieluchą;
  • Wypranie ubranek niemowlęcia w środkach drażniących – odparzenia mogą stanowić reakcję alergiczną, chociażby na proszek, albo płyn do płukania, który normalnie stosujemy do prania swoich ubrań.

Regularnie smaruj wrażliwe miejsca odpowiednimi kremami (np. Sudokrem). Koniecznie obserwuj dziecko, czy nie reaguje negatywnie na pokarm lub kosmetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *