Najlepsze zabawki dla przedszkolaka

dzieci kostium

W wieku przedszkolnym dziecko zdobywa wiedzę o otaczającym je świecie przez naśladowanie najbliższych, a następnie literaturę dziecięcą. Ale posiada również kontakt z zabawkami. Nie bez powodu w przedszkolu w większości na do dyspozycji są zabawki edukacyjne. Czy są one odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym?

 

    Jakie zabawki są najlepsze dla przedszkolaka?

Zabawki dla dzieci przede wszystkim muszą być bezpieczne. Dziecko w wieku przedszkolnym wczuwa się w role osób najbliższych, naśladuje innych. Co robi mama codziennie? Mama gotuje, sprząta, prasuje, karmi, zmywa, pierze itd. Dziewczynki w zabawach same i z rówieśnikami będą robiły to samo co mama  w domu. Do zabawy w dom potrzebne są akcesoria potrzebne do wykonywania pracy w gospodarstwie domowym.

Tata pełni inną rolę w domu niż mama. Tutaj w zabawach codziennych męskie role będą naśladowali chłopcy. Na pewno będą to różnego rodzaju naprawy, majsterkowanie, prowadzenie samochodu, traktora. motoru. Dla chłopców do ilustrowania roli męskiej w domu będą narzędzia do majsterkowania, napraw, pojazdy. Gdy popatrzymy na bawiącą się dziewczynkę i chłopca to utworzy nam się obraz pary małżeńskiej czyli rodziców. Dziewczynka będzie mamą, a chłopiec ojcem. W tej zabawie rolę dziecka będą pełniły lalki, wózki, ubranka dla dziecka, naczynia kuchenne i sprzęt zabawowy AGD i RTV.

 

W zabawach do ilustracji ról służą szmacianki, kukiełki, pacynki.  Ilustratorem roli rodzinnej będzie lalka, a twórcą dziecko. Jest to zabawa twórcza, która sprawia dzieciom dużo radości.

Dzieci muszą czerpać wiedzę o otaczającym je świecie, więc dużą rolę w tym zakresie pełni literatura dziecięca i piosenka, aktorzy.

Dzieci przedszkolne zdobywają wiedzę o świecie zwierząt wśród, których żyją i tych, które znajdują się w innych krajach i na innych kontynentach. Najszybszym nośnikiem wiedzy o świecie zwierząt są opowiadania, albumy, wiersze, bajki, a przede wszystkim filmy dla dzieci. Do naśladowania zwierząt potrzebne będą zabawki sylwetą przedstawiające zwierzęta.

Nie tylko zabawki pomogą dzieciom wczuć się w rolę zwierząt i dorosłych, ale również stroje, po założeniu których dziecko będzie mogło wczuć się w rolę wybranej przez siebie osoby bądź zwierzęcia.

 

Nie tylko zabawki

Przedszkolaki bardzo lubią spędzać czas przy grach planszowych, które nie tylko uczą je pokonywania trudności i właściwego podchodzenia do porażki, ale również logicznego myślenia, pozytywnego współzawodnictwa i pracy w zespole.

Zabawa dla dziecka przedszkolnego to nie tylko zabawki.  Artykuły papiernicze do szkoły mogą być ogromną frajdą dla dziecka. Jest ono szczęśliwe, gdy może stworzyć coś samo, a takie możliwości daje mu plastelina, glina, krepina, materiały, opakowania po artykułach żywnościowych, a następnie kartony, kredki, farby, papier kolorowy, klej. Małe dziecko lubi być twórcą i cieszy się z każdego osiągniętego sukcesu i utworzonego własnoręcznie dzieła.

Uwielbiana formą zabawy są układanki, puzzle. Zabawki te w zależności od ilości części z którego ma być ułożony obrazek dają możliwość własnoręcznego ułożenia obrazka przez dziecko. W przypadku małych dzieci będzie to tylko miś, gruszka, jabłko dom. Dzieci starsze są w stanie ułożyć obrazek z wielu części. Zabawki te ćwiczą u dzieci analizę i syntezę wzrokową.

Bardzo lubianą formą zabawy przez dzieci przedszkolne jest budowanie z klocków plastikowych i drewnianych.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *