Jesień – długo oczekiwana pora roku przez dzieci

dziecko jesień

Po długim i upalnym lecie, które daje nam się często we znaki, przychodzi czas na ukojenie – jesień, która w łagodny sposób przygotowuje nas na ochłodzenie klimatu oraz przyjście zimy. Jest to pora roku, której wyczekują najmocniej dzieci chodzące do przedszkola – wtedy to najbardziej dostrzegalne są zmiany w otoczeniu i maluchy mogą nauczyć się najwięcej poprzez obserwacje przyrody.

Najlepszą do tego drogą są wyjścia na spacery, które w przedszkolach jesienią odbywają się bardzo często. Dzieci ubierają się wtedy w swoje kolorowe płaszczyki, w rękę biorą parasole, na nogi wkładają kalosze i wychodzą przeczesywać świat w poszukiwaniu jesiennych skarbów. To o tej porze roku liście zmieniają kolor na złoty, rudy lub brązowy i opadają na ziemie, dzięki czemu można im się lepiej przyjrzeć. Właśnie jesienią z drzew spadają kasztany i żołędzie, przy zbieraniu których maluchy mają najwięcej zabawy. A potem robią z nich piękne budowle i formują jesienne ludziki.

Jak chronić dziecko przed deszczem?

Jesienią możemy cieszyć się słońcem, które przyjemnie grzeje, ale nie poparzy nam skóry. W cienkim płaszczyku i gumowych kaloszach maluch może dumnie kroczyć przez najszersze i najgłębsze kałuże, a my nie musimy martwić się o to, że zaczerwieni mu się nosek, ani o to że przemokną mu buciki – od tego przecież są kalosze!

Co z tego, że pada deszcz? Deszcz nie powstrzyma małego odkrywcy i podróżnika przed wyjściem z domu na jesienny spacer. Wystarczy, że weźmie w rękę parasolkę, taką specjalną dla dzieci, nie za dużą, nie za małą, która może mienić się tysiącem kolorów, albo mieć uszy jak ulubione zwierzątko. Z nią przejdzie długie parkowe alejki podziwiając kolorowe liście opadające z drzew, oddychając czystym, świeżym, jesiennym powietrzem i uważając, by nie wdepnąć w tego małego, uroczego ślimaka, próbującego przejść na drugą stronę


Jesień lubią też rodzice, bo mogą zabrać swoje dzieci na rodzinne spacery i razem z nimi podziwiać zmieniającą się przyrodę, z dumą słuchając i oglądając uczących i bawiących się pociech. W domu mogą pomagać im lepić ludziki z kasztanów, żołędzi, plasteliny i wykałaczek, a potem nadawać im imiona i rozstawiać na półkach i regałach w domu, by każdy gość, który ich odwiedzi mógł podziwiać to dzieło i zdolności małego przedszkolaka. 

Jak można nie lubić jesieni?

Jesienią życie nabiera kolorów, a natura przygotowuje nas i siebie do długiego snu. Wtedy powietrze pachnie najpiękniej, a otoczenie przestaje wydawać się tak szare i smutne. I właśnie wtedy w przedszkolach można tworzyć wyklejanki z kolorowych liści, a z tych wyklejanek powstają różne zwierzątka, np. jeże, wiewiórki albo ślimaki.

Dlatego jesienią nie można siedzieć w domu! Trzeba założyć maluchowi gumowe kalosze, wręczyć do ręki malutką parasolkę i pozwolić mu cieszyć się otaczającą aurą przyrody. Poza tym, czy jest bardziej uroczy widok niż taki maluch w płaszczyku i kaloszach, przeczesujący park i odkrywający tajemnice natury?

Jesień to najpiękniejsza pora roku. Warto ją docenić i cieszyć się, kiedy nadchodzi wielkimi krokami. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *