Jak przygotować się do narodzin dziecka?

Czy można zaplanować i przygotować się na to, że pojawi się w naszym życiu mała istota, która dosłownie wywróci świat do góry nogami?

Rozmawiając z wieloma rodzicami większość zgodnie potwierdza, że stan błogosławiony u kobiety to najbardziej spokojny okres w życiu. Oczywiście są przypadki, gdzie kobieta nieustannie wymiotuje i na nic nie ma siły, ale z reguły zgodnie większość potwierdza, że to najlepszy okres przed narodzinami.rodzice

Czas potrzebny na przygotowania do roli rodzica

Od 7 miesiąca ciąży do narodzin rodzice starają się wszystko przygotować od A do Z, również samych siebie psychicznie na nowego członka rodziny. Na tym etapie kupujemy ciuszki (bo teoretycznie znamy już płeć dziecka), wózek, nosidełko, łóżeczko, wanienkę itp. W końcu też możemy dobrać kolor do dziecięcego pokoju.

Należy pamiętać o tym, aby nie przesadzać i nie panikować, robić od razu bramek na schodach, odkręcać wszystkich klamek i uchwytów od szafek. Dziecko nie będzie chodzić od razu. A gdy zacznie raczkować, wystarczy wsadzić go do kojca.

Po ustaleniu płci i zakupu wózka, akcesoriów dla dziecka oraz planowania tzw. dyżurów wydaje się że wszystko jest gotowe, jednak jest to tylko mylne wrażenie. Życie zaskakuje na co dzień co dopiero z takim maleństwem.

Wielu obawia się że nie podoła roli ojca/matki już na samym starcie. Na szczęście natura nas tak zaprogramowała, że ten instynkt rodzicielski budzi się wraz z narodzinami dziecka i naprawdę nie ma o co się martwić. Jednak prawdą jest to, że życie nasze się zmieni i będzie już prowadzone pod kątem tej małej istoty.

Podsumowując to wszystko można już sobie odpowiedzieć na pytanie :

Czy można przygotować się na narodziny dziecka ?

Odpowiedz? TAK i NIE 😉

Przygotowanie pod względem materialnym to z reguły żaden problem. Chociaż na początku może okazać się źródłem wielkich obaw.

Trudniej jest się przygotować psychicznie, odnośnie nowej sytuacji, które odmieni całe życie. Obawy, że nie będziemy mieli siły, ale to naprawdę przy wsparciu drugiej osoby odejdzie w zapomnienie. Reszta już jest jednak jedną wielką niewiadomą. Każde dziecko jest inne, każde inaczej przechodzi choroby, jedno śpi w nocy, drugie płacze co godzinę.

 

Nie ma dobrej odpowiedzi na te pytanie, tak samo jak nie ma dobrych metod żeby wszystko zabezpieczyć i uchronić dziecko przed wszystkim. Choć jest wiele sposobów, to nie ma złotego środka i idealnej odpowiedzi. Trzeba działać i myśleć instynktownie i nie planować za dużo do przodu. bo życie zaskakuje, a szczególnie przy tak małym życiu codziennie jest inny problem i inne wyzwanie.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *