Jak dobrać fotelik samochodowy?

Każdy rodzic posiadający swoje auto powinien posiadać odpowiednio dobrany fotelik samochodowy, jednak jego wybór wcale nie jest taki prosty. Należy zwrócić uwagę na kilka różnych czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Trzeba wiedzieć jak przewozić dziecko w samochodzie, jak zamontować fotelik czy też jakie są kategorie wagowe fotelików.

Każdy rodzic posiadający swoje auto powinien posiadać odpowiednio dobrany fotelik samochodowy, jednak jego wybór wcale nie jest taki prosty. Należy zwrócić uwagę na kilka różnych czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Trzeba wiedzieć jak przewozić dziecko w samochodzie, jak zamontować fotelik czy też jakie są kategorie wagowe fotelików.

Jest to bardzo ważna kwestia dobrego doboru fotelika samochodowego pod odpowiednie kategorie wagowe.

Istnieje 5 głównych grup fotelików:
– grupa 0 – przeznaczona dla niemowląt do wagi 10kg
– grupa 0+ – przeznaczona dla niemowląt do wagi 13kg
– grupa 1 – przeznaczona dla niemowląt o wadze od 9 do 18kg
– grupa 2 – przeznaczona dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg
– grupa 3 – przeznaczona dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg

Oczywiście na rynku znaleźć można także modele przeznaczone dla innych przedziałów wagowych. W związku z tym wybierając konkretny model należy wiedzieć ile waży dziecko. Jeśli chodzi o foteliki samochodowe dla niemowlaków, to modele to umożliwiające powinny posiadać odpowiednią wkładkę redukcyjną oraz stosowną odpowiednią informację w opisie. Wkładka redukcyjna chroni przed kołysaniem się główki na boki.

Homologacja ECE

Homologacja ECE to europejskie świadectwo bezpieczeństwa. Powinien być on oznaczony symbolem ECE R44. Świadectwo to dopuszcza model fotelika do sprzedaży i jest świadectwem, że spełnia on wymagania techniczne obowiązujące w europie. Niestety wystarczy minimalne spełnienie wymagań technicznych.

Wyniki zderzeniowe

Testy zderzeniowe fotelików przeprowadzane są przez różne organizacje ANWB, ADAC czy też OEAMTC. W specjalnych testach zderzeniowych sprawdza się jak zachowa się dany model i jaki poziom bezpieczeństwa zachowa przewożonemu dziecku. Najczęściej oceniane są w skali od 1 do 5 gwiazdek. Jeśli testy wypadną pozytywnie to bardzo prawdopodobne, że producent się tym pochwali. W przeciwnym razie zapewne zatai to informację.

Dobranie fotelika do samochodu

Nie każdy fotelik można zastosować w każdym samochodzie. Najlepszym pomysłem na sprawdzenie tej kwestii jest samodzielne zamontowanie kilku modeli w samochodzie i sprawdzenie czy pasy są odpowiednio naciągnięte i czy model zamocowany jest w sposób odpowiednio sztywny. Czasami niektórzy producenci umożliwiają alternatywne przeprowadzenie pasów bezpieczeństwa.


Dodatkowe systemy bezpieczeństwa

Większość producentów posiada różnego rodzaju patenty zwiększające poziom bezpieczeństwa. Można znaleźć rozwiązania oparte o krzyżowaniu pasów bezpieczeństwa bądź też specjalne barierki, które zabezpieczają dziecko przy hamowaniu. Można znaleźć także specjalne systemy, które dopasowuje stopień nachylenia fotelika do dziecka czy też długość pasów. Niektórzy producenci stosują dodatkowe zabezpieczenia w zagłówkach czy też specjalne napinacze pasów.

System Isofix

Jest to specjalny system mocowania fotelików, który nie wymaga zastosowania pasów bezpieczeństwa. Jest tworzony przez sztywne uchwyty, które zamocowane są pomiędzy oparciem a siedziskiem oraz zaczepy znajdujące się na foteliku. System ISOFIX jest bardzo drogi, ale pozwala na bardzo stabilne zamocowanie fotelika.
Jak widać kwestii, na które należy zwrócić uwagę jest całkiem sporo i dlatego też należy dokładnie przemyśleć wybór konkretnego modelu fotelika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *