Historia lalki. Dlaczego dzieci ją kochają?

lalka

Lalki to nieodłączny element dzieciństwa! Nie wyobrażamy sobie bez nich przedszkola, sklepu z zabawkami, czy dziewczęcego pokoiku. Chociaż zdarzają się dzieci, które nie lubią się nimi bawić, to jednak większości, zwłaszcza dziewczynkom, lalki przynoszą wiele radości. Takie małe ludziki pojawiły się już przynajmniej kilka wieków temu. Zanim nastała era plastiku, lalki wykonywano z drewna, wosku, porcelany i różnego rodzaju tkanin. Dzieci, nawet gdy nie miały lalek, wykorzystywały różne przedmioty, które w zabawie stawały się dziewczynkami lub chłopcami. Po dziś dzień trwa fenomen lalek. Spróbujmy zatem znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego dzieci tak kochają lalki?

 

Niezwykła historia lalki

Lalki są przedmiotami wpisanymi w dzieje ludzkości niezależnie od okresu historycznego, czy szerokości geograficznej. Zmienia się epoka, kultura, moda, a lalki są wciąż obecne i cieszą kolejne pokolenia. Z czego wynika ta niezwykła popularność?

Początki lalek

Kiedy dokładnie pierwsze lalki ujrzały świat nie wiedziałby nawet sam Indiana Jones. Najprawdopodobniej było to już w pradziejach, a przedmioty te, wykonywane ówcześnie z surowców organicznych (jak drewno, czy trawa), lub niewypalonej gliny zwyczajnie nie miały możliwości, aby się zachować przez tak długi czas.

Z pewnością były znane przez starożytnych Egipcjan. To właśnie ze względu na tamtejszy suchy klimat miały szansę dotrwać do naszych czasów. Z okresu Średniego Państwa (2040-1750 p.n.e.) pochodzą płaskie figurki wykonane z deseczek, często z wykończeniami wykonanymi farbą.

Lalki są równie dobrze znane z wykopalisk archeologicznych na różnych stanowiskach antycznej Grecji. Terakotowe figurki, czasami o kształtach przypominających dzwonek, były zdobione farbami. Zaznaczano na nich rysy twarzy, czy szczegóły stroju – wzorzyste tkaniny z figurami geometrycznymi lub przedstawieniami zwierząt. Na niektórych można rozpoznać pancerze wojowników. Na ich głowach często zachowały się fryzury z sierści zwierząt, nieraz z nawleczonymi kolorowymi paciorkami. Grecy wytwarzali też lalki z ruchomymi kończynami mocowanymi za pomocą drucików. Już wtedy produkcja lalek odbywała się poza gospodarstwem domowym. Wykorzystanie do ich produkcji hebanu, czy kości słoniowej oraz jedwabne stroje wskazują, że różnice cenowe musiały być ogromne. Przede wszystkim jest to jednak świadectwo, jak wielkim cieszyły się uznaniem.

Bardzo podobne lalki znali Rzymianie. Były to często postacie żołnierzy lub modnych kobiet. Wykonane niejednokrotnie z drogich surowców, jak kość słoniowa, miały ruchome kończyny i realistycznie odwzorowaną anatomię. Na ich szyjach widzimy naszyjniki, na rękach i nogach złote bransoletki. Z całą pewnością towarzyszyły im pierwotnie zestawy ubrań z tkanin. Szczegółowość wykonania fryzur jest tak duża, że czasami można określić czas ich powstania z dokładnością do kilku, czasami do kilkunastu lat.

Małe elegantki

Lalki z późniejszych epok zadziwiają bogactwem strojów. Począwszy od średniowiecznych dam i kawalerów, przez renesansowe i barokowe falbanki, po bikini w XX wieku. Lalki zawsze nadążały za modą, ale nie tylko tą z żurnali. Począwszy od XIX wieku popularne stały się ich przedstawienia w strojach ludowych. To właśnie w końcu tego stulecia powstały pierwsze rosyjskie matrioszki, jeden z symboli swojej ojczyzny.

Kochane i podziwiane

Niesłabnąca popularność lalek wynika z psychiki dzieci, które poznają świat naśladując dorosłych. Mały Marcus w Rzymie chciał być w przyszłości żołnierzem, a mały Marek z XXI wieku marzy by zostać policjantem. Niezależnie od epoki małe dziewczynki chcą wyrosnąć na piękne kobiety. Ale lalki to nie tylko zabawki. W najdawniejszym okresie wiele z nich było związanych z zabiegami magicznymi. Ubieranie ich w stroje narodowe, to również sposób propagowania własnej odrębności i patriotyzmu.

 

 

Współczesne lalki to pisanie własnych scenariuszy przez dzieci

Lalki tworzą znakomity pomost między światem dzieci i dorosłych, w który wplata się również rzeczywistość baśniowa. Najmłodsze dzieci w zabawie lalkami zazwyczaj naśladują najbliższych dorosłych – to, jak mama się nimi opiekuje, jak wykonuje prace domowe, jak rodzic idzie do pracy, załatwia różne sprawy, a nauczycielka prowadzi zajęcia w przedszkolu. Tego wszystkiego dzieci uczą się, a ponieważ jeszcze nie mogą robić tego „naprawdę”, to naśladują dorosłych w zabawie z lalkami. Robią to naturalnie i z upodobaniem, a my dziwimy się, że tak dużo już wiedzą o życiu społecznym. Czasem przez zabawę lalkami oswajają się lub przeżywają nowe i trudne sytuacje, np. wizytę u lekarza, rozwód rodziców, przeprowadzkę… Starsze dziewczynki same wymyślają fabułę zabawy, w której lale ubrane w piękne suknie idą na bal i przeżywają przygody na wzór tych widzianych i słyszanych w bajkach.

Dziecięce małe i wielkie emocje

Lalka może stać się również pierwszą przyjaciółką i powierniczką dziecięcych sekretów. Jest niesamowicie lojalna i sympatyczna. Mała dziewczynka nierzadko zabiera ją ze sobą prawie wszędzie, dzięki czemu czuje się pewniej, bo ma obok kogoś bliskiego. Dzieci mogą lalki po prostu pokochać tak, jak drugiego człowieka. To niezrównana szkoła przeżywania emocji w bezpieczny sposób, by później ze zdobytą w ten sposób praktyką iść w dziecięcy świat.

Kreatywne podejście do zabawy

Kolejną istotną cechą lalki jest fakt, że jest zabawką bardzo uniwersalną. Może być wspaniałą księżniczką, a za chwilę ekspedientką w sklepie, lub żądną przygód podróżniczką. Daje to najmłodszym niesamowite możliwości nieograniczonej improwizacji i zabawy, w której to oni ustalają zasady. Dzieci czują się wtedy wolne, nie muszą mieścić się w żadnych narzuconych z góry ramach, co skutkuje chęcią do eksperymentowania i poznawania świata. Zabawa lalkami ponadto uczy empatii, czyli wsłuchiwania się w cudze potrzeby i właściwego reagowania na nie. Dziewczynkom sprawia przyjemność taka troska o innych (np. przy zabawie w dom) i poczucie się ważną, potrzebną i niezastąpioną.

Świat lalek to miejsce na dziecięce marzenia, beztroską zabawę, nieograniczoną wyobraźnię i poznawanie fenomenu świata dorosłych. Nie należy dziecku odbierać możliwości przeżywania tego wszystkiego na swój sposób poprzez własną wrażliwość. Wracając do pytania postawionego wcześniej – dzieci kochają lalki, ponieważ są takie jak one i zabierają je w ciekawy świat pełen niebywałych wrażeń.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *