Producenci
Promocje
ALBERO MIO Kocyk minky 75X100 H165
ALBERO MIO Kocyk minky 75X100 H165
58,99 zł 52,19 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky 75X100 H167
ALBERO MIO Kocyk minky 75X100 H167
58,99 zł 52,19 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky 75X100 H168
ALBERO MIO Kocyk minky 75X100 H168
58,99 zł 52,19 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky 75x100 H215 GWIAZDKI
ALBERO MIO Kocyk minky 75x100 H215 GWIAZDKI
58,99 zł 52,19 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky 75x100 H216 GWIAZDKI
ALBERO MIO Kocyk minky 75x100 H216 GWIAZDKI
58,99 zł 52,19 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky 75X100 K072
ALBERO MIO Kocyk minky 75X100 K072
83,99 zł 75,59 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky 75x100 K086 CHOO-CHOO
ALBERO MIO Kocyk minky 75x100 K086 CHOO-CHOO
58,99 zł 52,19 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky 75x100 K087 CHOO-CHOO
ALBERO MIO Kocyk minky 75x100 K087 CHOO-CHOO
58,99 zł 52,19 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky K094 75X100 BALONY
ALBERO MIO Kocyk minky K094 75X100 BALONY
83,99 zł 75,59 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk minky z poduszką K073
ALBERO MIO Kocyk minky z poduszką K073
83,99 zł 75,59 zł
szt.
ALBERO MIO Kocyk Minky K065 M z poduszką Moja Gwiazdka
ALBERO MIO Kocyk Minky K065 M z poduszką Moja Gwiazdka
83,99 zł 75,59 zł
szt.
Najnowsze wpis na blogu
Najlepsze zabawki dla przedszkolaka

W wieku przedszkolnym dziecko zdobywa wiedzę o otaczającym je świecie przez naśladowanie najbliższych, a następnie literaturę dziecięcą. Ale posiada również kontakt z zabawkami. Nie bez powodu w przedszkolu w większości na do dyspozycji są zabawki edukacyjne. Czy są one odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym?

Pluszowy miś - najlepszy przyjaciel Twojego dziecka

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, technologia zdominowała już praktycznie każdą dziedzinę naszego życia. Każde kolejne pokolenie dzieci wychowuje się w otoczeniu coraz bardziej atrakcyjnych, często interaktywnych zabawek. Tymczasem, w tej nowej, "cyfrowej" rzeczywistości, od wielu już lat rekordy popularności wśród dzieci bije wciąż jedna i ta sama zabawka - pluszowy miś.

Pielęgnacja niemowlaka. Co trzeba wiedzieć?

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny całkowicie przewraca świat jego rodziców do góry nogami. Muszą przewartościować swoje dotychczasowe życie, zmienić przyzwyczajenia, a także ustalić nowy rytm dnia, który wyznacza dziecko i jego potrzeby.

Zabawki dla dzieci z ADHD – gadżety antystresowe i Fidget Toys

Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej nie mogą korzystać z wielu rodzajów zabawek, które kierowane są do ich rówieśników. Głośne, wysyłające liczne bodźce dźwiękowe i wizualne zabawki mogą powodować u dzieci z ADHD frustrację i pogłębiać zaburzenia funkcji poznawczych. Dodatkowo badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Abnormal Child Psychology wykazują, że odpowiednie zabawki mogą poprawić koncentrację u dzieci z tym zaburzeniem i być wykorzystywane do kontroli procesów poznawczych. W efekcie możliwa jest redukcja stresu i minimalizacja objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.

Gdy dziecko boi się ciemności

Kto z nas nigdy nie bał się ciemności? Kto nie czuł lęku i dreszczy strachu, gdy nagle zgasło światło? Ciemność w pokoju powoduje, że czujemy się nieswojo, wytężamy zmysł słuchu i każdy odgłos dobiegający do naszych uszu uruchamia wyobraźnię, przywołuje obrazy, które tylko potęgują lęk i obawy przed czymś, czego nie potrafimy nazwać, ale bardzo się tego boimy.

Historia lalki. Dlaczego dzieci ją kochają? 0
Historia lalki. Dlaczego dzieci ją kochają?

 

Niezwykła historia lalki

Lalki są przedmiotami wpisanymi w dzieje ludzkości niezależnie od okresu historycznego, czy szerokości geograficznej. Zmienia się epoka, kultura, moda, a lalki są wciąż obecne i cieszą kolejne pokolenia. Z czego wynika ta niezwykła popularność?

Początki lalek

Kiedy dokładnie pierwsze lalki ujrzały świat nie wiedziałby nawet sam Indiana Jones. Najprawdopodobniej było to już w pradziejach, a przedmioty te, wykonywane ówcześnie z surowców organicznych (jak drewno, czy trawa), lub niewypalonej gliny zwyczajnie nie miały możliwości, aby się zachować przez tak długi czas.

Z pewnością były znane przez starożytnych Egipcjan. To właśnie ze względu na tamtejszy suchy klimat miały szansę dotrwać do naszych czasów. Z okresu Średniego Państwa (2040-1750 p.n.e.) pochodzą płaskie figurki wykonane z deseczek, często z wykończeniami wykonanymi farbą.

Lalki są równie dobrze znane z wykopalisk archeologicznych na różnych stanowiskach antycznej Grecji. Terakotowe figurki, czasami o kształtach przypominających dzwonek, były zdobione farbami. Zaznaczano na nich rysy twarzy, czy szczegóły stroju - wzorzyste tkaniny z figurami geometrycznymi lub przedstawieniami zwierząt. Na niektórych można rozpoznać pancerze wojowników. Na ich głowach często zachowały się fryzury z sierści zwierząt, nieraz z nawleczonymi kolorowymi paciorkami. Grecy wytwarzali też lalki z ruchomymi kończynami mocowanymi za pomocą drucików. Już wtedy produkcja lalek odbywała się poza gospodarstwem domowym. Wykorzystanie do ich produkcji hebanu, czy kości słoniowej oraz jedwabne stroje wskazują, że różnice cenowe musiały być ogromne. Przede wszystkim jest to jednak świadectwo, jak wielkim cieszyły się uznaniem.

Bardzo podobne lalki znali Rzymianie. Były to często postacie żołnierzy lub modnych kobiet. Wykonane niejednokrotnie z drogich surowców, jak kość słoniowa, miały ruchome kończyny i realistycznie odwzorowaną anatomię. Na ich szyjach widzimy naszyjniki, na rękach i nogach złote bransoletki. Z całą pewnością towarzyszyły im pierwotnie zestawy ubrań z tkanin. Szczegółowość wykonania fryzur jest tak duża, że czasami można określić czas ich powstania z dokładnością do kilku, czasami do kilkunastu lat.

Małe elegantki

Lalki z późniejszych epok zadziwiają bogactwem strojów. Począwszy od średniowiecznych dam i kawalerów, przez renesansowe i barokowe falbanki, po bikini w XX wieku. Lalki zawsze nadążały za modą, ale nie tylko tą z żurnali. Począwszy od XIX wieku popularne stały się ich przedstawienia w strojach ludowych. To właśnie w końcu tego stulecia powstały pierwsze rosyjskie matrioszki, jeden z symboli swojej ojczyzny.

Kochane i podziwiane

Niesłabnąca popularność lalek wynika z psychiki dzieci, które poznają świat naśladując dorosłych. Mały Marcus w Rzymie chciał być w przyszłości żołnierzem, a mały Marek z XXI wieku marzy by zostać policjantem. Niezależnie od epoki małe dziewczynki chcą wyrosnąć na piękne kobiety. Ale lalki to nie tylko zabawki. W najdawniejszym okresie wiele z nich było związanych z zabiegami magicznymi. Ubieranie ich w stroje narodowe, to również sposób propagowania własnej odrębności i patriotyzmu.

 

zabawa lalkami

Współczesne lalki to pisanie własnych scenariuszy przez dzieci

Lalki tworzą znakomity pomost między światem dzieci i dorosłych, w który wplata się również rzeczywistość baśniowa. Najmłodsze dzieci w zabawie lalkami zazwyczaj naśladują najbliższych dorosłych - to, jak mama się nimi opiekuje, jak wykonuje prace domowe, jak rodzic idzie do pracy, załatwia różne sprawy, a nauczycielka prowadzi zajęcia w przedszkolu. Tego wszystkiego dzieci uczą się, a ponieważ jeszcze nie mogą robić tego "naprawdę", to naśladują dorosłych w zabawie z lalkami. Robią to naturalnie i z upodobaniem, a my dziwimy się, że tak dużo już wiedzą o życiu społecznym. Czasem przez zabawę lalkami oswajają się lub przeżywają nowe i trudne sytuacje, np. wizytę u lekarza, rozwód rodziców, przeprowadzkę... Starsze dziewczynki same wymyślają fabułę zabawy, w której lale ubrane w piękne suknie idą na bal i przeżywają przygody na wzór tych widzianych i słyszanych w bajkach.

Dziecięce małe i wielkie emocje

Lalka może stać się również pierwszą przyjaciółką i powierniczką dziecięcych sekretów. Jest niesamowicie lojalna i sympatyczna. Mała dziewczynka nierzadko zabiera ją ze sobą prawie wszędzie, dzięki czemu czuje się pewniej, bo ma obok kogoś bliskiego. Dzieci mogą lalki po prostu pokochać tak, jak drugiego człowieka. To niezrównana szkoła przeżywania emocji w bezpieczny sposób, by później ze zdobytą w ten sposób praktyką iść w dziecięcy świat.

Kreatywne podejście do zabawy

Kolejną istotną cechą lalki jest fakt, że jest zabawką bardzo uniwersalną. Może być wspaniałą księżniczką, a za chwilę ekspedientką w sklepie, lub żądną przygód podróżniczką. Daje to najmłodszym niesamowite możliwości nieograniczonej improwizacji i zabawy, w której to oni ustalają zasady. Dzieci czują się wtedy wolne, nie muszą mieścić się w żadnych narzuconych z góry ramach, co skutkuje chęcią do eksperymentowania i poznawania świata. Zabawa lalkami ponadto uczy empatii, czyli wsłuchiwania się w cudze potrzeby i właściwego reagowania na nie. Dziewczynkom sprawia przyjemność taka troska o innych (np. przy zabawie w dom) i poczucie się ważną, potrzebną i niezastąpioną.

Świat lalek to miejsce na dziecięce marzenia, beztroską zabawę, nieograniczoną wyobraźnię i poznawanie fenomenu świata dorosłych. Nie należy dziecku odbierać możliwości przeżywania tego wszystkiego na swój sposób poprzez własną wrażliwość. Wracając do pytania postawionego wcześniej - dzieci kochają lalki, ponieważ są takie jak one i zabierają je w ciekawy świat pełen niebywałych wrażeń.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl