Gdy dziecko boi się ciemności

gdy dziecko boi się ciemności

Kto z nas nigdy nie bał się ciemności? Kto nie czuł lęku i dreszczy strachu, gdy nagle zgasło światło? Ciemność w pokoju powoduje, że czujemy się nieswojo, wytężamy zmysł słuchu i każdy odgłos dobiegający do naszych uszu uruchamia wyobraźnię, przywołuje obrazy, które tylko potęgują lęk i obawy przed czymś, czego nie potrafimy nazwać, ale bardzo się tego boimy.

Jesteśmy dorośli, radzimy sobie z tym uczuciem lęku przed ciemnością bądź w ogóle takiego uczucia nie znamy. A co dzieje się w głowie małego dziecka, które nagle zostaje samo w pokoju pełnym mroku? Drzewa, które rzucają cienie na ścianach przybierają dziwne kształty strasznych postaci, a wiatr który porusza gałęziami sprawia, że te postacie zbliżają się do pokoju i zaglądają do okien.

Lęk przed ciemnością to zjawisko naturalne, towarzyszące fazie rozwoju małego dziecka i występujące zazwyczaj około trzeciego roku życia. Nasz ukochany szkrab nie czuje się zwykle w ciemności bezpiecznie, nie potrafi się wyciszyć, spokojnie zamknąć oczu i zasnąć bez żadnych obaw. Potrzebuje bliskości rodziców.

Zadbajmy więc o to, aby nasze dziecko w swoim pokoju czuło się najbezpieczniej na świecie, aby stopniowo pokonywało dziecięce lęki, wzrastało na odważnego i pewnego siebie człowieka. Nie skazujmy dziecka na ten niepokój wierząc, że w końcu się przyzwyczai.

Najprostsze rozwiązana na lęk dziecka przed ciemnością?

Najprostszym rozwiązaniem, które pomoże mu oswoić swój lęk jest zastosowanie lampki nocnej. I tutaj mamy pełne pole do popisu. Na rynku znajdziemy różnorodne lampki nocne, wśród których z pewnością wybierzemy model idealnie dopasowany do wystroju wnętrza dziecięcego pokoju. Zadbajmy o ciepłe, przyćmione i delikatne światło lampki. Poszukajmy lampki w ulubionym kolorze naszego dziecka lub w kolorze, który najbardziej korespondował będzie z kolorami pomieszczenia. A może lampka w kształcie ukochanego zwierzątka sprawi, że nasz milusiński odważnie zostanie sam w pokoju a jego sny będą piękne i kolorowe?

Wybierając lampkę nocną do pokoju naszego dziecka możemy przebierać w różnorodności dostępnych lampek. Lampki stojące, wiszące, pozwalające na projekcje obrazów na ścianie lub suficie dziecięcego pokoju. Lampki w kształcie księżyca, chmury, serca, ale i takie, które mają wbudowany odtwarzacz audiobooków i pozwalają na odtwarzanie muzyki. Lampki duże i małe, dostosowane do twoich potrzeb i do potrzeb oraz wieku twojego dziecka.

Oszczędne rozwiązanie?

Problemu nie stanowi również fakt, że lampka nocna oświetla pokój pociechy przez całą noc, tworząc tym samym klimat ciepła i spokoju. Atmosferę bezpieczeństwa stworzysz swojemu dziecku i zadbasz o oszczędność swoich finansów gdy zdecydujesz się na lampki nocne z energooszczędnymi diodami LED. Świecą dłużej, nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji, są ekologiczne.

Zakup lampki nocnej to niewielki wydatek, który pozwoli w prosty sposób zadbać o oswajanie lęków przed ciemnością. Dziecko, które ma poczucie bezpieczeństwa jest dzieckiem szczęśliwym, a to ważny element jego harmonijnego rozwoju.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *