Cechy wózka spacerowego – jak wybrać idealny?

Małe dziecko to spora odpowiedzialność, ale i liczne obowiązki, dlatego tez młodzi rodzice powinni zadbać o wszystkie najistotniejsze aspekty. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego wózka spacerowego. Dlaczego jest to aż tak ważne? Od tego, czy wózek będzie spełniał wszystkie wymogi rodziców, zależy, czy będą oni chętnie wybierać się z dzieckiem na spacer. Jakie zatem cechy powinien mieć dobry wózek spacerowy?

Przeznaczenie spacerówki

Wybierając wózek spacerowy, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, gdzie będziemy nim jeździć. Zwykła spacerówka sprawdzi się jedynie na płaskiej i gładkiej nawierzchni, jednak wybierając się np. w góry czy na spacer do lasu nie sprawdzi się zbyt dobrze, ponieważ kamienie oraz patyki z pewnością zablokują koła. Z tego też względu decydując się na spacer po galerii handlowej czy też miejskich uliczka wózek z małymi kołami powinien sprawdzić się najlepiej, jeśli jednak planowana jest wycieczka po nieco gorszym terenie, lepiej postawić na wózek z większymi kołami.

Rozkładane oparcie wózka

Dzieci bardzo często w trakcie spaceru odbywają krótkie drzemki, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby wózek spacerowy posiadał rozkładane oparcie. W przypadku bardzo malutkiego dziecka oparcie powinno odchylić się całkowicie na prosto, natomiast w przypadku większego dziecka (przynajmniej półrocznego) w zupełności powinien wystarczyć wózek posiadający oparcie, które tylko częściowo się opuszcza.

Waga wózka

Lekka spacerówka to najlepszy wybór, ponieważ im dziecko staje się starsze, tym oczywiście jest cięższe a dźwiganie kilkunasto-kilogramowego wózka to spore wyzwanie dla niejednej mamy. Jeśli zatem zastanawiasz się nad tym, jaki wózek spacerowy wybrać to niezwykle ważne jest to, aby ważył on co najwyżej 5-6 kilogramów.

Możliwość składania wózka

W przypadku wózka spacerowego bardzo ważne jest to, aby dało się go w łatwy sposób złożyć do jak najmniejszego rozmiaru, dzięki czemu zarówno w mieszkaniu, jak i w samochodzie nie zajmie on zbyt wiele miejsca, co np. dla dużej rodziny wybierającej się na wakacyjny odpoczynek jest niezwykle ważne.

Łatwość podnoszenia wózka

Łatwość unoszenia przednich kół wózka jest niezwykle ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy na drodze pojawi się wysoki krawężnik lub też, gdy mama wybierze się na przejażdżkę miejskim autobusem. Z tego też względu warto postawić na  lekki wózek, którego konstrukcja jest lekko przechylona do tyłu, natomiast unikać należy wózków, które do podniesienia wymagają użycia dużej siły lub dodatkowo nogi.

Budka osłaniająca oczy maluszka przed słońcem

Dla każdego malucha spacer w słońcu, które świeci prosto w oczy, z pewnością będzie bardzo nieprzyjemny, dlatego też należy zadbać o to, aby wózek dziecięcy posiadał specjalny daszek ochraniający głowę dziecka przed promieniami słonecznymi. Jeśli jednak znalezienie wózka z odpowiednio dużą budką sprawi jakieś problemy to najlepiej zdecydować się na taki, który przewiduje możliwość przymocowania specjalnej parasolki przeciwsłonecznej, którą można kupić razem z wózkiem lub też osobno.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *