Buciki dla niemowląt. Co należy wiedzieć i na co uważać

Aby w przyszłości stopy dziecka były zdrowe, trzeba o nie zadbać już od pierwszych jego kroków. Lekarze zalecają korzystanie z bucików zanim dziecko nauczy się chodzić. Są one odpowiedzialne za przyzwyczajenie stopy dziecka do noszenia obuwia. W tym przypadku powinny być głównie miękkie i stosunkowo wysokie, bo ponad kostkę. Kolejne buciki muszą być odpowiednio  dobrane, tak, aby nie zniechęcały dziecka do nauki chodzenia i dbały o jego bezpieczeństwo.

 

Czym się kierować wybierając buciki dla niemowląt ?

Wygoda i bezpieczeństwo powinny stanowić główne kryteria wyboru obuwia dla niemowląt. Równie ważne jest to, aby było ono ładne, lekkie i oddychające. Obuwie wygodne musi być dobierane do wielkości stopy dziecka, zarówno jeśli chodzi o jej długość jak i szerokość.

Każde dziecko się rozwija i jego stopa rośnie, dlatego buciki muszą być systematycznie wymieniane. Należy zwrócić uwagę na materiały z których są one wykonane. Aby ułatwić chodzenie, powinny być one sztywniejsze i oczywiście przewiewne, pozwalające stopom oddychać. Warunki takie spełniają materiały naturalne, czasami z niewielkim dodatkiem substancji zapewniających chociażby wodoodporność. Przy okazji materiały naturalne, takie jak skóra, nie przegrzewają stopy i umożliwiają pochłanianie wytwarzanego przez nią potu.

Bezpieczeństwo w czasie chodzenia zapewnia usztywnienie stawu skokowego, bowiem buciki powinny być stosunkowo wysokie, do kostki, lub jak sugerują niektórzy lekarze ponad kostkę. Ważne jest także odpowiednie zapięcie bucików, łatwe, ale dostosowane do aktywności dziecka. Te bardzo aktywne, ruchliwe, powinny mieć buciki z trwałymi zapięciami, a nawet zawiązywane, po to, aby uniknąć  przypadkowego, niebezpiecznego rozpięcia w czasie na przykład biegania. Istotne jest również to, aby podeszwy były antypoślizgowe, a równocześnie nie za bardzo sztywne lecz elastyczne.

Dla dzieci ważna jest strona wizualna bucików. Jeśli są one kolorowe z różnymi motywami dekoracyjnymi, dostosowanymi do wieku i płci, chętniej będą zakładane przez dzieci. Widać więc, że strona estetyczna powinna być także uwzględniona przez rodziców. O tym, że obuwie musi być dostosowane do pory roku wie każdy rodzic i nie trzeba mu przypominać, że na lato potrzebne są sandałki  zaś na inne pory roku kryte obuwie.

 

Czego unikać przy wyborze butów dla niemowląt ?

Buciki dla niemowląt nie mogą być kupowane w ciemno. Konieczne jest ich wcześniejsze przymierzenie. Zakładając je na stopę dziecka unikniemy obuwia za ciasnego lub zbyt luźnego. Buciki wcale nie muszą być drogie czy też markowe. Jednak rodzice powinni unikać kupowania taniego obuwia bazarowego od nieznanego producenta, a raczej wykorzystywać buciki  tych bardziej znanych i zaufanych.

Należy unikać kupowania butów używanych, nawet tych markowych, bowiem w czasie chodzenia każde dziecko inaczej układa stopę i to powoduje odkształcanie obuwia. Nawet jeśli buciki wyglądają atrakcyjnie, są barwne, ale wykonane z tworzyw sztucznych nie kupujmy ich aby niepotrzebnie nie narażać stóp naszego dziecka. Nie kupujmy też butów z twardą i grubą podeszwą która nie zgina się w trakcie chodzenia bo zniechęcimy dzieci do nauki chodzenia, a stanie się ono dla nich nieprzyjemną czynnością

W sklepach jest bardzo duży wybór bucików dla niemowląt i to zarówno jeśli chodzi o wzory jak i ceny. Jeśli mamy jakieś wątpliwości przeszkolony personel pomoże dokonać właściwego zakupu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *