Artykuły dla niemowląt, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Szeroko pojęte dobro dziecka to priorytet dla każdego świadomego i odpowiedzialnego rodzica. W zalewie produktów dostępnych na rynku artykułów dziecięcych, łatwo stracić głowę. Najważniejsze, aby cokolwiek, z czego będzie korzystało nasze dziecko, było bezpieczne i zdrowe.

 

Zabawki

Najważniejsze jest to, żeby dana zabawka była bezpieczna i odpowiednio dobrana do wieku maluszka. Produkty dla dzieci są zwykle odpowiednio oznaczone np. 0+; 3+. To dość istotne, ponieważ poziom ich trudności jest dopasowany do aktualnego okresu, w jakim znajduje się dziecko. Noworodkom zwykle „do zabawy” wystarczają  proste, czarno- białe, kontrastowe obrazki i przede wszystkim twarze rodziców. Między 3 a 6 miesiącem wspaniale sprawdzą się zabawki wydające dźwięki, którymi niemowlę może potrząsać, dotykać i zgniatać. Mogą to być grzechotki, maskotki z wystającymi i kolorowymi metkami lub tzw. kostki sensoryczne. Ważnym aspektem jest to aby zabawka, którą dajemy dziecku rozwijała jego małą i dużą motorykę – wnosiła coś w rozwój dziecka. Dla nieco starszych niemowląt wspaniale się sprawdzą różnego rodzaju piramidki, bączki, sortery pomagające rozróżniać kształty, drewniane klocki. Bezpieczeństwo danej zabawki można określić dość prosto – na opakowaniu powinny znajdować się odpowiednie oznaczenia certyfikatów i atestów jakie zostały jej nadane, powinna być pozbawiona uszkodzeń i niebezpiecznych, małych elementów. Edukacyjne, ekologiczne, drewniane zabawki to zawsze trafny wybór!śpiące niemowlę

Certyfikaty i atesty – jak rozszyfrować skróty na opakowaniach

CE – niezwykle istotne oznaczenie. Wszystkie dopuszczone do użytku zabawki na terenie Unii Europejskiej powinny je posiadać. Oznacza ono, że producent danej zabawki bierze na siebie odpowiedzialność za swój produkt pod kątem bezpieczeństwa, oraz spełnia on wszelkie aktualne wymagania.

WE– jest to certyfikat wydawany wyłącznie produktom wyprodukowanym zgodnie z normami unijnymi. Co ważne, jest wydawany przez niezależną, zewnętrzną instytucję.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka i Państwowego Zakładu Higieny – poświadcza zgodność z polskimi normami bezpieczeństwa, oraz przejściu specjalnych testów.

PEFC– potwierdza, że dana zabawka bądź inny produkt został wyprodukowany w poszanowaniu ekologii i jest zgodny z normami społecznymi i ekologicznymi.

Safe Toys i Certyfikat Bezpieczny dla dziecka – określają czy dany produkt jest bezpieczny i spełnia wymogi jakościowe. Oba certyfikaty są wydawane przez niezależne instytuty.

FSC -posiadają go drewniane zabawki. Określa czy produkt pochodzi z drewna pochodzącego z lasów przeznaczonych do wycinki – zgodnie z zasadą ochrony środowiska

EN71 -bez tego oznaczenia żadna zabawka nie powinna być dopuszczona do sprzedaży na terenie UE. Skrupulatnie określa wymogi bezpieczeństwa.

Ubranka

Ubranka dla niemowlaka powinny być przede wszystkim wygodne, przewiewne i estetyczne. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego materiału. Dla najmłodszych dzieci idealnym rozwiązaniem są ubranka z czystej bawełny organicznej. Bawełna jest delikatna, gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza i jest materiałem bezpiecznym,  nawet dla delikatnej skóry alergika. Rodzice powinni również zwrócić uwagę czy ubranie nie posiada naszytych niebezpiecznych aplikacji lub małych guzików, które mogą łatwo zostać oderwane przez dziecko, ponieważ stwarzają one ryzyko połknięcia. Doniesienia o niebezpiecznej odzieży czyli takiej, której skład lub barwniki użyte do koloryzacji są toksyczne, lub powodują inne zagrożenie, raportuje europejski system Rapex. W razie wątpliwości co do danego produktu można zweryfikować producenta w tej platformie.


Kosmetyki

Przy wyborze produktu do pielęgnacji niemowlaka należy kierować się zasadą im mniej tym lepiej. Dotyczy to zarówno długości składu produktu jak również ilością kosmetyków, z których korzystamy. Małe dziecko ma niezwykle wrażliwą skórę, nie ma dobrze wykształconej bariery ochronnej przez co przenikać do niej mogą wszystkie składniki z kosmetyków. Bardzo dobry, bo krótki i bezpieczny skład mają tak zwane emolienty czyli kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Niestety wiele powszechnie dostępnych na rynku kosmetyków dla dzieci, nawet tych reklamowanych jako najlepsze, posiada składniki, które mogą wywoływać podrażnienia skóry i alergie. Przy wyborze kosmetyku idealnego powinniśmy dokładnie analizować jego skład i unikać między innymi: parabenów, olejów mineralnych, konserwantów, silikonów, detergentów, glikoli i stabilizatorów.

Pamiętajmy, że rodzicielstwo to ciągłe podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów. Warto robić to świadomie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *